Türkiye ile dev bir doğalgaz anlaşması yapan ülkeden kurnazlık! ‘Anlaşma gayrimeşru’ deyip iptal etmek istiyorlar

Türkiye ile doğalgaz anlaşması yapan Avrupa ülkesinden ilginç gelişmeler var. Bulgaristan’da milletvekillerinin Bulgar devletine ait doğal gaz tedarikçisi Bulgargaz ile Türk enerji şirketi Botaş arasındaki anlaşmanın yeniden müzakere edilmesi talebiyle gündemde olduğu belirtiliyor.

Özellikle, ödeme dengesizlikleri ve kullanılmayan kapasiteler konusunda endişeler var. Bulgargaz’ın Botaş’a günlük olarak ödemesi gereken miktarın, kullanılmayan kapasiteyi de içerecek şekilde yüksek olduğu iddia ediliyor. Bununla birlikte, Bulgaristan’da yaşanan siyasi tartışmalarda anlaşmanın gayrimeşru olduğu iddiaları da öne çıkıyor.

Bulgaristan’daki siyasi partiler, anlaşmanın yeniden müzakere edilmesini ve bazı Bulgargaz yöneticilerinin görevden alınmasını talep ediyor. Ancak, anlaşmanın iptal edilmesi veya yeniden müzakere edilmesinin kolay olmadığı düşünülüyor. Kamu tedarikçisi Bulgargaz’ın, bu gelişmelerle ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yapmadığı belirtiliyor.

Anlaşmanın geçmişi ve imzalanma süreci de tartışma konusu. Bazı kaynaklara göre, anlaşmanın önce bakanlar tarafından, ardından cumhurbaşkanı tarafından imzalandığı ancak bu sürecin nedenini açıklanmadığı ifade ediliyor. Bu durum, sözleşmenin meşruiyeti üzerinde soru işaretleri oluşturuyor.

Bulgaristan’daki gelişmelerin yanı sıra Avrupa Komisyonu’nun da geçen yıl konuyla ilgili bir soruşturma başlattığı biliniyor. Özellikle, bu tür anlaşmalarda rekabetin ve şeffaflığın sağlanması amacıyla yapılan soruşturmanın sonuçları merak ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx