Eski Bankacı, Kripto Para Piyasasının Yeni Madoff’u Oldu!

Sahte bir kripto para fonu hakkında devam eden soruşturmada eski Deutsche Bank yöneticisi suçunu itiraf etti.

2023’ün ilk aylarında sahte olduğu ortaya çıkan R3 kripto fonuna dair yeni gelişmeler ortaya çıkıyor. ABD Adalet Bakanlığı’nın geçtğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre eski Deutsche Bank yöneticisi Rashawn Russell suçlu olduğunu kabul etti. Henüz 27 yaşında yüksek mevkilerde görev alan finansçı şimdi ise 30 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

ABD’li savcılar, Russel’ın “R3 Crypto Fund” adlı sahte fon için 2020 sonu ve 2022 yazı arasında yatırımcıları teşvik ettiğini belirtti. İddianameye göre eski bankacı, söz konusu dönemde 29 kişiden garanti gelir yalanıyla 1.5 milyon $ para topladı.

Paraları toplayan dolandırıcı, bakiye hesapları üzerinde basit oynamalar yaparak yatırımcıları uzun süre kandırdı. İnsanlar elde ettiği geliri kendi hesaplarına taşımak istediğinde ise gerçek ortaya çıktı.

Russel’ın dolandırmak için kullandığı yöntemin Bernie Madoff vakası ile benzerliği dikkat çekiyor. Madoff, sahte gün sonu raporları düzenleyerek tarihin en büyük ponzi şemasına imza atmıştı. Sahte yatırım uzmanı ve borsa aracısı, yatırımcılardan 64 milyar dolar çaldı.

Savcılar, eski Deutsche Bank yöneticisinin de aldığı paralarla hiç bir zaman yatırım yapmadığını ve geçmiş ödemeleri düzenlediğini tespit etti. Rashawn Russell’ın hangi kripto para birimleri için para topladığı ise henüz belli değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx