Arda Kardeşler’e kırmızı kart tepkisi! ‘Topla alakası yok, acımasız geliyor’

Rizespor, Trendyol Süper Lig’in 26’ncı haftasında Fenerbahçe ile karşı karşıya geldi. Heyecan dolu mücadelede Arda Kardeşler düdük çaldı. Arda Kardeşler’in yardımcılıklarını İbrahim Çağlar Uyarcan ile Erdem Bayık üstlendi. VAR’da Özgür Yankaya, AVAR’da ise Abdulkadir Bitigen ve Mustafa Sönmez görev aldı.

Rizespor – Fenerbahçe müsabakasının tartışmalı kararlarını eski hakemler canlı yayında yorumladı. Yayıncı kuruluş beIN Sports’un hakem programı beIN Trio’da Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Bahattin Duran dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

İşte Rizespor – Fenerbahçe maçındaki tartışmalı kararlar hakkında yapılan yorumlar…

“Muammer’in Szymanski’ye yaptığı faulün ardından sarı kart verilmesi doğru mu?”

Bülent Yıldırım: Hakem Arda Kardeşler çok tecrübeli olmasına rağmen, olay yerinden gözünü topun atıldığı yere kaydırdı. Ne olduğunu görmedi. Oradaki temasa ilişkin belki bilgi geldi. Bir de oyuncuya avantaj işareti yaptı. Hiç hoş değil. Avantaj falan vermedin, korner verdin. Bu sınırda bir giriş. Çok kuvvetli. Ortada top yok. Hakem kartı çok geç çıkardı. Muammer artniyetim yok diyor ama öyle mi? Ortada top falan yok. Hakem topa bakıyor. Çok yukarıdan geldi. Tam bileğe otursa yüzde yüz kırmızı kart diyeceğim. Hakem kırmızı kart gösterse asla hayır demem. Acımasızlık var, yukarıdan taban gösteriyor, kuvvetli indiriyor ayağını, iyi niyet hiç yok, topla oynama şansı hiç yok. VAR tekniği açısından bakınca, elimdeki görüntüler yüzde 100 kırmızı kart olduğunu, hakem çağırınca yüreğini yumruk yemiş gibi bir görüntü değil. Bu sahada kırmızı kart. Arda Kardeşler, ama ekipten ama buradan ayıktırıp sarı kart gösterttiler. Muammer sarıya itiraz ediyor, hakem kırmızı kart gösterse kimse bir şey diyemez. Hakem bunu görse kırmızı kart gösterir.

Deniz Çoban: Faul oluyor, şut oluyor, hakemden tepki yok. Avantaj işareti falan yok, korneri gösteriyor. Avantajı işareti niye icat oldu? Hakem ne hissetti herkes bilsin diye. Kimse bilmiyordu avantaj oynatmış, sonradan gösteriyor. Hakemin sarı kart gösterme gibi bir arzusu yok. İnsanlar kırmızı bekliyor burada. Sarı göstereceksen de şak diye göster. Bu kadar geçtikten sonra sarı kart gösteriyorsanız ama bu yardım VAR’dan geldi kuşkusu doğdu.

Bülent Yıldırım: Bende bu kuşku doğdu.

Bahattin Duran: Yardım geldi dışarıdan, nereden geldi?

Deniz Çoban: Bu yardım, yardımcı hakemden dördüncü hakemden anında gelir. Bu yardım gecikmeli gelirse VAR’dan gelir. Gecikmeli geliyor. Diyorsun ki VAR’dan geldi. Bir FIFA hakeminin bunu insanlara düşündürmemesi lazım. Eyvah dedi belki, kramponda çorapta delik gördü, o zaman da göstermiş olabilir. Bunları biz de yaptık.

Deniz Çoban: Fenerbahçeli oyuncunun sağ ayağına basacak Rizeli oyuncu. Fenerbahçeli oyuncunun sağ ayağıyla Rizeli oyuncu arasında minimum 3 metre var. Oyuncunun top için mücadele ettiğini söyleyemeyiz. Oyuncunun hareketinin, niyetinin iyi ve masum olduğunu söyleyemeyiz. Szymanski topu attıktan sonra temas gerçekleşiyor. Müdahale olduğu sırada top 4 metre uzakta. Rizeli oyuncu gelirken sınırları zorlayacak şekilde geliyor, şiddet var gelişinde, yüksekten geliyor, yaralayıcı bir hamle yapıyor. Yukarıdan bir hışımla gelip Fenerbahçeli oyuncunun ayağına basıyor. Fenerbahçeli oyuncunun ayağında şekil bozukluğu oluşuyor. Bereket ayağı oradan kurtuluyor, kalmıyor. Ayak dizden gergin, yüksekten gelip basıyor. Temas noktası ayakkabıya yakın. VAR bu işin dışında kalıyor. Bu sahada kırmızı kart. Topla alakası yok, acımasız geliyor, yaralayıcı geliyor, top 4 metre uzaktayken basacaksınız. Bu sarı kart, ayakkabıya basmış diye bir şey yok. Bu kırmızı kart.

Bahattin Duran: VAR tekniği açısından müdahale edemez. Yüzde yüz kırmızı diyecek elementler de var, sarı kart diyecek elementler de var. Buradaki perspektiften ayakkabının üstü görünüyor. Biraz yukarı çıksa kırmızı tartışmasız, VAR müdahale etmeli diyeceğiz. Bana bir ortopedist mesaj gönderdi geçmişte. Bu tür basmalarda parçalı kırıklar oluşuyormuş, bana anlattı. Sporcu sağlığı açısından tehlikeli. Top gitmiş, topla hiç alakası yok. Rizesporlu oyuncu neden bu hareketi yapıyor? Çok riskli. Sınırda bir hareket. Dakika 7 Shelvey bastı, dakika 8’de Cengiz’in ayağına bastılar, şimdi burada bastı. Oyuncular çok akıllı, artıra artıra geliyorlar. Gördü ve bastı. Muammer itiraz ediyor, neye? Sarı kart gördüm, kırmızı kart görmeliydim diye mi? Kırmızı kart verse daha iyiydi, daha doğru karar kırmızı karttı.

Deniz Çoban: Yukarıdan geliyor ve adamı zıplatıyor. Ayak dizden gergin, şiddet, acımasızlık, gaddarlık, kötü niyet her şey var. Sadece temas noktasıyla alakalı şüphe var.

“39. dakikada Muammer Yıldırım’ın Oosterwolde’nin müdahalesiyle yerde kaldığı pozisyonda karar doğru mu?”

Deniz Çoban: Arda Kardeşler ters çaldı düdüğü. Rizesporlu oyuncu Oosterwolde’nin ayağına basıyor. Muammer, kendisi ayağa basıp kendisine ayağına basılmış gibi atlıyor. Bu bir aldatma değil mi? Hakem faulü diğer tarafa verdi. Muammer, faul almaya çalışıyor ve hakemi aldatıyor.

Bülent Yıldırım: Ayağa basan Muammer. Sarı kart olmaz. Faul kararı ters çıkmış. Hakemi yanıltmış Muammer. Ayağı yan bastığı için acımış olabilir. Niye kendini attığını Muammer’e sorarız.

Deniz Çoban: Hocam niye canı yansın oyuncunun burada. Muammer’in niyeti halis değil.

Bahattin Duran: Hocam canı falan yanmaz burada. Top ortada kaldı. İki oyuncu gidecek. Bir tanesinin faul alması lazım. Bu hareketi yapan faulü aldı. Değerlendirme hatası yapmış Arda Kardeşler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx