1 milyar Euro’luk yatırım planına taraftar engeli

Almanya Futbol Ligleri, Premier Lig, Serie A, La Liga ve Ligue 1 gibi Avrupa ve dünyanın önde gelen ligleriyle rekabeti ve geliri artırmak için Bundesliga ve Bundesliga 2’ye yatırım almayı planlıyordu. Yatırım miktarı olarak ise iki ligde bulunan 36 takım için toplam 1 milyar Euro düşünülmüştü.

TARAFTAR FUTBOLUN DEĞİŞMESİNİ İSTEMİYOR

Almanya Futbol Ligi üyelerine düşüncesine Alman taraftarlar destek vermedi. 

Bundesliga ve Bundesliga 2’de oynanan maçlarda taraftarlar bu durumu protesto etti. Bazı maçlarda oyun durma noktasına geldi. 

Bild’in aktardığı haberde Almanya Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Hans Joachim Watzke, “Mevcut gelişmeler göz önüne alındığında, sürecin başarılı bir şekilde devam etmesi artık mümkün görünmüyor. Stratejik ortaklığın girişimcilik gerekliliğini destekleyen büyük bir çoğunluk olsa bile: Alman profesyonel futbolu, yalnızca kulüpler arasındaki lig birliği içinde değil, aynı zamanda kısmen de kendi içlerinde de gerçekleşen bir sınavın ortasındadır. Profesyoneller, antrenörler, kulüp yöneticileri, denetim organları, genel toplantılar ve taraftar toplulukları arasındaki kulüpler, oyun operasyonlarını, belirli oyun süreçlerini ve dolayısıyla yarışmanın bütünlüğünü giderek daha şiddetli bir şekilde tehlikeye sokan büyük anlaşmazlıklara neden oluyor.” açıklamasını yaptı.

ANLAŞMA NE SAĞLIYORDU?

Aralık 2023’te Almanya Futbol Ligleri üyelerinin üçte ikisinden fazlası yatırımcı girişi için oy kullandı. Bunun için medya gelirlerinin yüzde 8’inin 20 yıllığına aktarılması gerekiyordu. Bu durum kulüplere 900 milyon ila 1 milyar Euro arasında bir gelir getirecekti. Bu planda aynı zamanda yurtdışında dijitalleşmeyi ve pazarlamayı da teşvik edecekti.

Sonuç olarak taraftarın projeye destek vermemesi özellikle organize sahneden gelen kitlesel hayran protestoları oldu. Taraftarlar ülke içinde oynanacak büyük maçların yurt dışına pazarlanmasına ve yurt dışında oynanma ihtimallerine karşı durdu.

KAYNAK: NTV SPOR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx