Babacan: Yerli sermaye bile yatırımlarını başka ülkelere aktarıyor

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Karar yazarlarıyla bir araya geldi, gündemi değerlendirdi. Ekonominin iyiye gitmediğini belirten Babacan, geçen yıl seçim öncesi önerilerini ekonomi yönetimine ilettiklerini ifade etti, Merkez Bankası ve TÜİK işlemlerinde şeffaflık olmadığını dikkat çekti.

Karar yazarı Ahmet Taşgetiren, “Babacan ‘Ekonomiyi biz yönetseydik…'” başlıklı yazısında Babacan ile konuştuklarının bir bölümü şöyle aktardı:

“Babacan’a tabii olarak önce ekonomi soruldu. Mehmet Şimşek’in başında bulunduğu ekonomi operasyonu nereye gidiyordu, başarılı olacak mıydı?

‘Birkaç ay bekleyelim, eski arkadaşlarımız, başarılı olabilirler, diye düşündük, dedi. Bir acı ilaç operasyonu bu. Ama acı ilacı verir doktor hastaya, iyi olmasını bekler. Artık konuşmaya başladık, çünkü bu sürecin iyi gitmediğini görüyoruz’ dedi.

Hala şeffaflık yoktu ona göre, Merkez bankası işlemlerinde, en önemlisi TÜİK’te şeffaflık yoktu. 5 yıl içerisinde 400 milyar dolar satmıştı TCMB, dövizi kontrol altında tutmak için. Hani 128 milyar dolar nereye gitti, diye konuşuluyordu ya… O rakam orada durmamış…

‘En tepeden ‘Ben burada bulundukça falanca kişi cezaevinden çıkamaz’ diye konuşulan bir ülkeye dış yatırım gelmez’ sözü de Babacan’a ait. Bunu her tv konuşmasında söylüyor, bize de söyledi. Erdoğan’ın tek belirleyici olduğu bir yapının risklerini anlatıyor.

Kendisinin de Erdoğan’la birlikte çalışmışlığı var, uzunca yıllar. Hatta Babacan’ın ’Biz yaptık’ dediklerine sahip çıkıyor ’Başbakan bendim, ben imzalamasam neyi yapacaktın?’ gibi sorgulamalarla… Babacan’ın buna cevabı var: ’Şimdi tüm imza yetkisi sende. İmzala ve durdur şu ekonomideki türbülansı.’ Sonra Erdoğan’ın ‘Faiz sebep enflasyon sonuç’ yaklaşımı ile faizlerin aşağılara çekildiği günlerden şimdi faizlerin yüzde 45 olduğu günlere geliyor ve iki hadisenin de Erdoğan yönetiminde gerçekleşiyor olmasını sorguluyor.

Babacan’a göre ekonomi sadece faiz yükseltme ile de düze çıkmayacak. ‘Evet bu kadar yüksek faiz, dış finans sahiplerini bir kısım riskleri göze almaya yöneltip Türkiye’ye getirebilir, ancak kalıcı yatırımlara yöneltmez.’ Çünkü Babacan’a göre yatırımcıda hala ’güven sorunu’ var. Hatta ona göre ‘Yerli sermaye bile güven sorunu sebebiyle büyük yatırımlarını başka ülkelere yöneltiyor.’ Babacan burada yazılmamak kaydıyla tanık olduğu acayip olaylar anlatıyor.

Her şeye rağmen Babacan, 14-28 Mayıs’a giderken hazırladıkları ’Türkiye’nin sorunları ve çözüm yolları’na ilişkin tüm dokümanları başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere tüm bakanlara, masalarına ulaşacak şekilde göndermiş. ’Biz çalıştık, siz yararlanabilirsiniz’ mantığıyla… ’Faydalanılırsa sadece memnun oluruz’ diyor Babacan.”

(EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx